İş Planı Örnekleri

Son yıllarda kendi işinin patronu olup, deneyimli olduğunu alanda çalışmak isteyenlerin sayısı epey artmıştır. Girişimci bir bakış açısı ile yeni bir iş koluna dahil olmak ve istihdam yaratmak da son derece önemli bir konu halini almıştır. Özellikle gençler, kendi ideallerindeki işin başına geçmek ve istedikleri gibi işlerini geliştirmeyi hedeflerler. Yeterli sermaye ve deneyime sahip olanlar, istedikleri sektöre giriş yaparken, bütçesi yetmeyenler ise gereken miktarı toparlamaya çalışırlar. Bu noktada KOSGEB desteği ile dilediğiniz işi, zahmetsiz şekilde kurabilir ve projenizi hayata geçirebilirsiniz. Kosgeb iş planı örnekleri ile projelerinizin haritasını çıkararak hayallerinize bir adım yaklaşabilirsiniz.

KOSGEB; yeterli miktarda donanıma sahip olduğunu kanıtlayan ve kurduğu işte başarılı olacağını sağlam bir iş planı ile sunan girişimcilere, ihtiyaç duydukları maddi desteği sunmaktadır. Aldıkları bütçe desteği ile işlerini kuran ve planladıkları şekilde ilerleten girişimciler, istihdam da oluştururlar. Bu sayede hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir iş kolu oluşturur, hem de başka çalışanlara iş sağlamış olursunuz.

Yalnızca yeni kurulan işler için değil, devam etmekte olan çalışma hayatınız için de KOSGEB desteği talep edebilirsiniz. Aldığınız destek ile işinizi büyütebilir ve bir adım ileriye taşıyabilirsiniz. Sektörün durumuna bağlı olarak, yeni işler alabilir ve müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Bu şekilde kazancınız ve işinizin itibarı artacaktır. Sektörünüzdeki yenilikleri takip ederek, birçok konuda öncü olabilirsiniz.

KOSGEB destekli kurulacak olan iş yeri için sağlam ve özenli bir analiz yapmanız gerekecektir. İş kolunda sahip olduğunuz tecrübe, işten beklentiniz ve istihdam durumunu yansıtan bir iş planına ihtiyacınız olacaktır. İş planı örnekleri daima güvenilir ve özenli olmalıdır. Her detayı tüm ayrıntıları ile yansıtıp, gerçek ve doğru bilgiler vermek gerekecektir. İdeal şekilde hazırlanmış olan KOSGEB iş planı ile hayalinizdeki işin patronu olabilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Örneği

Belirli bir sektörde faaliyet gösterenlerin, edindikleri tecrübeye dayanarak yeni bir girişimde bulunmaları için bir miktar bütçeye ihtiyaçları olabilir. İşin yer aldığı sektöre bağlı olarak, çeşitli araç, gereç ve makine temini gerekebilir. Gerekli görülen tüm ekipmanlar için bütçeniz yeterli olmayabilir. Yalnızca ekipmanlar için değil; iş yerinin kurulacağı mekan, mekanda ihtiyaç duyulan tadilat ve dekorasyon gibi masraflar için de bütçe ayırmanız gerekmeyecektir. Kuracağınız iş ile ilgili gerekli tüm araştırmaları yapıp, başarılı olacağına inanıyor ama bütçeniz yetersiz kalıyorsa, KOSGEB desteği ile iş planınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Kurulu bir işiniz varsa, yeni yatırımlar için maddi desteğe ihtiyacınız olabilir. İşiniz için yeni ekipmanlar alarak, sektörün tüm gelişmelerini takip edebilirsiniz. İşinizi yeni bir konuma taşıyabilir ya da yeni bir konumda da işinizi geliştirebilirsiniz. Yeni alacağınız malzemeler ile mevcut işinizi daha donanımlı hale getirebilirsiniz. Üstelik alanınızda yeni bir girişimde bulunabilir ve bu girişim ile işinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

KOSGEB iş planı örneği ile hayalinizdeki girişimci sıfatını kazanabilirsiniz. Farklı sektörlerdeki, benzer iş kolları için ideal olan gereksinimleri kısa bir araştırma ile bulabilirsiniz. İşinizi en iyi şekilde yapabileceğiniz ekipmanları belirleyebilir, iş yeriniz için cazip dekorasyon alternatiflerinin bütçesini oluşturabilirsiniz. Tüm ihtiyaçları belirleyip, hepsini göz önüne almanız uygun olacaktır.

KOSGEB iş planı örneği
KOSGEB iş planı örneği

İş planı örnekleri, net ve açık olmalıdır. İşiniz ile ilgili verilmesi gereken tüm bilgileri, doğru ve detaylı şekilde bildirmeniz büyük önem taşır. Ayrıca iş için beklentilerinizi de gerçekçi şekilde belirtmelisiniz. Kazanç modelinizi de iş planınıza dahil etmeyi unutmamalısınız. Aynı sektörde hizmet veren benzer firmaların iş modelini inceleyerek, bir fark yaratmanız faydalı olacaktır. Rakiplerinizi bu şekilde geride bırakabilir ve iş planınızın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. İş planınızda, dikkat çekici fikirlerinize yer vermeniz durumunda, akılda kalır bir projeye imza atmış olursunuz.

Örnek İş Planı

Örnek iş planı inceleyerek, gerekli olan detayları öğrenebilir ve kendi işinize bu ayrıntıları yansıtarak, KOSGEB’e sunabilirsiniz. Her sektör için farklı ilerleyen bir iş planına ihtiyacınız olacaktır. Örnek iş planı konusunda KOSGEB danışmanınız sizi en etkili şekilde yönlendirecektir. Ama sizin de mutlaka dikkate almanız gereken unsurlar olacaktır. İdeal bir iş planında olması gereken konu başlıkları şunlardır:

 • işiniz ve işinizin mevcut durumu
 • mevcut iş ya da önceki işleriniz ile ilgili tecrübeleriniz
 • eğitim durumunuz
 • sertifikalarınız
 • kendiniz ile ilgili önemli bilgiler
 • işinizin alanı ve çalışma şekliniz
 • bütçe ve sermaye
 • çalışan sayısı
 • üretimini yaptığınız ürünler
 • iş yerinizim konumu, konumun seçilme sebebi ve bu konumun avantajları
 • potansiyel müşteri profiliniz
 • işinizde sunduğunuz tüm hizmetler
 • işinizin, benzerlerinden farkı
 • rakip işletmelerin analizi
 • müşterileriniz ile kuracağınız doğrudan ya da dolaylı ilişki
 • üretimini yaptığınız ürünü, hangi şekilde müşterilere sunacağınız
 • üretimde hangi adımları takip ettiğiniz
 • ihtiyaç duyduğunuz ekipmanlar
 • gerekli olan çalışan sayısı
 • tüm işlemler için gereken bütçe
 • hangi yollardan ve ne şekilde kazanç sağladığınız
 • birlikte çalıştığınız farklı firmalar varsa, firma ve çalışma alanı bilgisi
 • mevcut çalışanların görevleri
 • ihtiyaç duyulan resmi belge ve evraklar

İdeal bir iş planı için gerekli olan tüm bilgi ve belgeler ile oluşturduğunuz dosyada, hiç bir detayı gözden kaçırmamalısınız. Sizi rakiplerinizin önüne geçirecek olan detaylı ve net bilgiler ile güvenilir bir iş planına sahip olabilirsiniz. KOSGEB’den onay alabilmek için istenen tüm resmi evrakları da eksiksiz şekilde sunmanız gerekecektir. Bu nedenle eksik evraklarınız varsa, iş planı hazırlığı öncesinde resmi işlemlerinizi tamamlamanız gerekecektir.

Profesyonel İş Planı Örnekleri

Eksiksiz ve doğru bir iş planı için KOSGEB ‘in belirlediği tüm adımları takip etmelisiniz. Eksik evrak ya da bilgi tesliminde, projenizin onay alması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle profesyonel iş planı örnekleri sayesinde, projenizin detaylarını en net şekilde sunabilirsiniz. Zahmetsizce onaydan geçecek bir iş planının, olabildiğince profesyonel olması gerekir.

KOSGEB destekli iş planı için dilerseniz bir uzmandan yardım talep edebilirsiniz. Bu şekilde, eksik çıkma olasılığını en aza indirgemiş olursunuz. Deneyimli ve işinde başarılı bir KOSGEB uzmanı ile görüşerek, gerekli belgeleri toplayabilir ve size yol göstermesini isteyebilirsiniz. Belgelerin ardından, hazırlanması gereken özenli ve profesyonel iş planında olması gerekenleri birlikte hazırlayabilirsiniz. İş planında meydana gelecek bir aksaklık durumunda, deneyimli bir uzmanın desteği ile kısa sürede işleri yoluna koyabilirsiniz.

profesyonel iş planı örnekleri
profesyonel iş planı örnekleri

Başarı odaklı bir iş planında yer alması gereken detayları size bildirecek olan uzman sayesinde, vakit kaybı yaşamadan iş planını oluşturabilirsiniz. Dilerseniz, benzer sektörler için önceden hazırlanmış olan ve onay almış iş planlarını gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede, iş planınız ile onay alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Aylık İş Planı Örnekleri

Aylık iş planı örnekleri içermesi gereken tüm detayları ile beraber sunulduğu takdirde, onay alma süreci oldukça hızlı olacaktır. Kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak için iş planınızı büyük bir dikkat ile hazırlamanız sizi başarıya ulaştıracaktır.

Orijinal ve benzersiz bir iş fikri ile destek alabilmeniz daha hızlı olabilir. Analizini yaptığınız ve kazanç oranlarını belirlediğiniz bir iş ile başarıya ulaşmak için projenizi çok sağlam şekilde hazırlamanız gerekecektir. Onay sürecinde, iş planınızın güvenilir olması ile birkaç adım öne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir